З історії Дубровицького лісгоспу (за період від 1960 року)

ДП «Дубровицький лісгосп» Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства розміщений в західній частині Рівненської області, на території двох адміністративних районів: Дубровицького, Рокитнівського. Контора лісгоспу знаходиться в м.Дубровиця Рівненської обл.. – це 132 км від обласного центру м.Рівне і в 3 км від залізничної станції Дубровиця Львівської залізниці.

Дубровицький лісгосп організований в 1960 році відповідно до наказу міністерства сільського господарства УРСР від 30 листопада 1959 року №1834 на базі лісів Дубровицького лісгоспзагу, створеного в 1939 році після звільнення Західної України.

Починаючи із 1939 року після приєднання Західної україни до Радянського Союзу і до 1960 року в переважній частині лісових масивів Дубровицького району функціонувало декілька лісогосподарських підприємств. Найбільші з них Дубровицький хімлісгосп, Дубровицький ліспромгосп, Дубровицький лісгосп, промартіль “Комінтерн”. Поряд з ними функціонували ряд інших виробничих структурних підрозділів, які займались в основному лісозаготівлями. Перше лісовпорядкування лісів, які входять до складу лісгоспу було проведено в 1951 році Мінською аерофотолісовпорядною експедицією.

Найбільшим лісовим підприємством на той час був Дубровицький ліспромгосп, яке підпорядкувалось тресту “Рівнеліспром”. Це був великий колектив лісозаготівельників На той час обсяги лісозаготівель досягали до 155 тис.кбм. деревини.

Разом з тим багато робіт виконувалось вручну. Завдяки керівникам цього підприємства, колектив працював злагоджено і добивався позитивних успіхів. Це можна відмічати про діяльність колективів Дубровицького лісгоспу і хімлісгоспу, які займались веденням лісового господарства і підсочкою сосни з метою добування живиці.Промартіль займалась в основному добуванням живиці, смоло-скипідарним виробництвом і переробкою деревини.

В червні 1960 року в галузі лісового господарства України пройшла широка реорганізація. На базі вказаних підприємств було створено комплексне лісогосподарське підприємство — лісгоспзаг, яке займалось в комплексі веденням лісового господарства, лісозаготівлями, деревообробкою, малою лісохімією.
За роки функціонування лісгоспзагу пройшло ряд позитивних зрушень. Прискореними темпами впроваджувалась у виробництво механізація і нові технології, розвивалась виробнича база в усіх напрямках діяльності. Були побудовані 2 нижні механізовані лісосклади, 2 цехи переробки деревини, цех переробки дикорослих грибів і ягід, ряд інших виробничих потужностей, обслуговуючих і побутових приміщень.

В обов’язки лісгоспу входило виконання лісозаготівельних, лісовідновних, лісогосподарських та інших заходів спрямованих на раціональне використання і відновлення лісових ресурсів в цілях захисту грунтів від водяної та грунтової ерозії, охорони навколишнього середовища, виконання водо регулюючих функцій.

Сформувався хорощий висококваліфікований колектив з своїми традиціями і формами роботи, загальною чисельністю понад 1000 чоловік. Незміним керівником і вихователем колективу понад 30 років був його директор Чернюк Леонід Георгієвич.

Вказані вище функції залишаються без змін і до теперішнього часу і цьому підпорядкований історичний адміністративно-господарський поділ.
Колектив лісгоспзагу постійно працював стабільно і результативно. За досягнуті успіхи неодноразово відмічався державним керівництвом і найвищими відомчими органами бувшого СРСР, України, області та району.

Лісгоспзаг неодноразово був учасником виставки досягнень народного господарства України.

При безпосередньому керівництві та участі Чернюка Л.Г. розроблена та впроваджена у виробництво агротехніка створення високопродуктивних і стійких лісових культур в бідних борових умовах з внесенням органічних добрив, яка була представлена в 1972 році в павільйоні «Лісовго господарства і лісова промисловість» ВДНГ СРСР та опублікована в 1974 році у науково-виробничому збірнику «Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість» №3. За впровадження наукової організації на рубках догляду і участь в розповсюдженні передового досвіду Чернюк Л. Г. в 1975 році нагороджений бронзовою медаллю ВДНХ СРСР. За особливий трудовий внесок в розвиток лісового господарства Чернюка Л. Г. нагороджено орденом «Трудового Червоного Прапора» у 1974 році та орденом «Знак пошани» у 1966 році.

Ще цілий ряд робітників і спеціалістів відзначені високими Урядовими нагородами і відзнаками.

Директору лісгоспзагу Чернюку Л.Г. і головному лісничому Конончуку Л.Г. присвоєно високе звання “Заслужений працівник лісового господарства України, водій лісовозу Шиловець Л.Я. здобув звання лауреата Державної премії України.
Цілий ряд працівників підприємства був удостоєний високих державних нагород. Серед них найвищої державної нагороди на той час ордена Леніна удостоєний водій лісовозу Шиловець Леонід Якович, ордена Трудового Червоного Прапора, трактористи трелювальних тракторів Якубович Борис Пилипович, Жакун Олександр Кононович, верстатниця Шкодич Ольга Іванівна, ордена “Знак Пошани” головний лісничий Конончук Леонід Григорович, майстер лісу Голяка Петро Іванович, ордена “За заслуги” ІІІ ступеня директор держлісгоспу Кошин Юрій Андрійович та багато інших.

У колективі постійно приділялась увага вихованню кадрів, підвищенню їх фахового рівня. Цілий ряд працівників було висунуто на посади керівників і спеціалістів інших лісогосподарських підприємств. Серед них директорами Андрощук П.Я., Дука П.В., Вдовічук І.Я., Бачук В.А., Олексійовець М.Г., Белеля С.О., Колода В.М., а бувший директор держлісгоспу Кошин Ю.А. був висунутий на посаду начальника Черкаського обласного управління лісового і мисливського господарства.

Поряд з виробничим розвитком на підприємстві зростала зарплата працівників, розвивався і виробничий побут. На виробничих місцях безпосередньо в лісі з’явились обладнані обігрівальні вагончики, на всіх виробничих об’єктах побутові кімнати та кімнати відпочинку, лазні, будувались продовольчі і промислові магазини, їдальні, медпункт. На робочі місця у лісі вивозились гарячі обіди. Розвивалось і підсобне господарство по відгодівлі на мясо великої рогатої худоби, свиней, вирощування риби.

Значна кількість працівників мали можливість отримати путівки в будинки відпочинку і на санаторне лікування. Все це позитивно впливало на виконання виробничих завдань, підвищення ефективності виробництва.

З 2006 року лісгоспом було створено 329га захисних лісових насаджень, в тому числі 166,2га на землях не придатних для с/г використання. Всі вони переведені в покриту лісом площу. На стадії завершення виготовлення державних актів.

На сьогодні площа держлісфонду Дубровицького лісгоспу складає 54,1 тисячі гектарів. В структуру підприємства входять: 10 лісництв (таблиця 1), два нижні склади, автотранспортний цех та контора лісгоспу.

Назва лісництва Місцезнаходження Площа
га %
Дубровицьке кв.101 7589 14,0
Літвицьке с.Літвиця 6212 11,5
Лісівське с.Лісове 4848 9,0
Трипутнянське с.Трипутні 1446 2,7
Бережницьке с.Бережниця 3267 6,0
Залузьке с.Залужжя 7621 14,1
Озерське с.В.Озери 8679 16,0
Черменське кв.20 5174 9,5
Перебродське с.Переброди 5199 9,6
Будимлянське кв.13 4126 7,6
ВСЬОГО 54161 100

Територія лісгоспу розміщена а басейні річки Дніпро та його притоків.