Самовільні рубки - проблема загальносоціального значення

Самовільні рубки – проблема загальносоціального значення

В Дубровицькому районі на сьогодні актуальною залишається проблема самовільних рубок лісу.

Однією з основних причин цього явища вважається низький рівень соціального забезпечення населення. З цим важко не погодитись, але,на жаль, це не єдиний чинник, що створює передумови правопорушення. В останні роки, як гриби після дощу, стали з’являтися приватні лісопереробні підприємства, лісопилки, що приймають незаконно добуту деревину за готівку. Не виключенням є випадки, коли ці дії скоюють організовані групи з використанням сучасного лісозаготівельного оснащення, автотранспорту. Враховуючи обсяги деревини, що в змозі вкрасти ці моторизовані бригади, їх вчинки підпадають під дію статті 246 Кримінального кодексу України і караються позбавленням волі на строк до трьох років, з конфіскацією незаконно добутого.

Керуючись лісовим законодавством, державна лісова охорона постійно здійснює контроль за станом ведення лісового господарства в лісовому фонді. Незважаючи на заходи, що вживаються державними лісогосподарськими підприємствами, обсяг незаконних рубок за І півріччя 2017 року по Рівненському ОУЛМГ склав 2152 куб. м.

Працівники лісництв, насамперед лісничі, їх помічники, старші майстри лісу, майстри лісу є службовими особами, що здійснюють щоденний контроль за охороною та збереженням лісів, безпосередньо виявляють лісопорушення та складають відповідні документи для притягнення правопорушників до відповідальності, в т.ч. і до матеріальної.

Наприклад, якщо один метр кубічний деревини в лісгоспі можна придбати за 1000 – 1200 грн., то в разі незаконного рубання порушник змушений буде сплатити штраф у розмірі 170 грн., а також відшкодувати завдані лісовому господарству збитки у розмірі 6027,89 грн., за одне дерево діаметром пня 36 см, об’єм якого і виходить один метр кубічний.

Соціальна небезпека самовільних рубок полягає не тільки в тому, що розкрадається суспільне майно, але й в нанесенні непоправної шкоди екології нашого краю. Будь яке непрофесійне, а тим паче, злочинне втручання призведе до значного погіршення його стану, а в значних обсягах – до повного знищення.

Не допустити перетворення нашого краю в пустелю, зберегти унікальне створіння природи та людської праці – справа всієї громади в поєднанні з зусиллями територіальних лісогосподарських, природоохоронних, правоохоронних та судових органів.

Інженер охорони та захисту лісу
Сергій Сичик