Незаконний видобуток бурштину — екологічна катастрофа Полісся

Незаконний видобуток бурштину — екологічна катастрофа Полісся

В Дубровицькому районі на сьогодні актуальною залишається та набуває все більших розмахів, проблема незаконного видобутку бурштину. Люди масово виходять на території лісового фонду, землі запасу та паї громадян з метою видобування корисних комалин загальнодержавного значення.

Через самовільне користування надрами щорічно на великих площах змінюється гідрологічний режим, пошкоджується ґрунтовий і рослинний покрови, псується родючий шар землі, що істотно обмежує можливість подальшої експлуатації ґрунту і в результаті завдаються значні збитки державі.

Щороку внаслідок незаконного видобутку бурштину знищуються десятки гектарів лісових масивів і земельних угідь. Копачі також ігнорують майнові права громадян, незаконно добуваючи бурштин на земельних частках (паях) без відома їх власників, при цьому погрожуючи фізичною розправою за наміри жителів району захистити своє майно. Даною незаконною діяльністю займаються в основному безрорбітні місцеві жителі — що є і соціальною проблемою для району.
Україна є одним з європейських лідерів за запасами бурштину. Українські компанії, які мають державні ліцензії на видобуток бурштину, щорічно видобувають близько 4 т цього мінералу, хоча на території Дубровицького рвйону жодна з них не представлена. Проте насправді це лише невеликий відсоток від реального видобування бурштину в Україні. Набагато більше його викопують старателі на незаконних промислах, які держава не контролює. Навіть за найскромнішими підрахунками об’єми видобутку сягають від 120 до 300 т на рік.
Проблема незаконного видобутку бурштину вимагає комплексного підходу на законодавчому, екологічному, науковому, громадському та інших рівнях. Тільки після законодавчого врегулювання цього питання потрібно разом з науковцями відпрацювати ефективний механізм процесу рекультивації пошкоджених земель, адже основне наше завдання – забезпечити створення нових лісів.

ДП “Дубровицьке лісове господарство”